چاپ
ارسال به دوست

بازرسی یهداشتی و شرعی دام های قربانی در کوهبنان

رییس دامپزشکی کوهبنان گفت: با توجه به شیوع بیماری کرونا و احتمال وقوع بیماری تب کریمه کنگو، دامپزشکی کوهبنان، آماده بازرسی بهداشتی و شرعی دام‌های قربانی در روز عید قربان است.

به گزارش روابط عمومی اداره کل دامپزشکی استان کرمان، مهدی قاسمی کیا، رییس دامپزشکی کوهبنان گفت: به منظور حفظ سلامت و تامین بهداشت عمومی جامعه و با توجه به شیوع بیماری کرونا و احتمال وقوع بیماری تب خونریزی دهنده کریمه کنگو، شبکه دامپزشکی کوهبنان آماده بازرسی بهداشتی و شرعی دام‌های قربانی در روز عید سعید قربان است.

او افزود: بازرسان بهداشت گوشت دامپزشکی با استقرار در نقاط مختلف شهر‌ها به ویژه در محل کشتارگاه‌های دامی شهرستان، دام‌های قربانی را از نظر آلودگی به عوامل بیماری زا به ویژه بیماری‌های مشترک بین انسان و دام بازرسی می‌کنند.

قاسمی کیا بیان داشت: تیم های بازرسی گوشت از ساعت ٦ صبح تا ۱۳ ظهر، آمادگی خود را در روز عید قربان برای ارائه خدمات بهداشتی اعلام می‌کنند.

او افزود: با توجه به شرایط خاص امسال به دلیل شیوع بیماری کرونا، رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی در کلیه مراکز عرضه دام قربانی الزامی است و بدین منظور استفاده از ماسک و دستکش در کلیه مراکز عرضه و فروش دام الزامی است.

رئیس دامپزشکی کوهبنان تصریح کرد: بازرسان بهداشتی موظف هستند، اطلاعات لازم به منظور افزایش سطح آگاهی عمومی به ویژه در زمینه انتقال بیماری و ابتلای مصرف‌کنندگان از طریق مصرف گوشت‌های غیر بهداشتی را در قالب اطلاعیه، توضیحات شفاهی و… ارائه دهند.

او گفت: در بازرسی بهداشتی پیش از کشتار، آثار آلودگی‌های انگلی خارجی و نیز تب دار بودن دام باید مورد توجه ویژه قرار گیرد؛ البته طی دوره استراحت پیش از کشتار در مورد دام‌های قربانی ضروری است. 

قاسمی کیا بیان داشت: بازرسان، دام‌هایی را که نشانه‌های درمانگاهی غیرطبیعی دارند، به شیوه مناسب علامت‌گذاری کنند تا فروش آن‌ها به عنوان دام قربانی ناممکن شود و همچنین لاشه و آلایش غیرقابل مصرف با نظارت دامپزشکی از چرخه مصرف خارج و به نحو مناسب جمع آوری و امحا شود.

او بیان‌داشت:‌ مردم برای تهیه دام، ضمن تجمع نکردن و با رعایت دقیق و الزامات بهداشت فردی از قبیل استفاده از ماسک ودستکش، حتما به مراکز مجاز عرضه بهداشتی دام مراجعه و اکیدا از خرید دام زنده از کنار معابر عمومی و خیابان‌ها و افراد غی مجاز خودداری کنند.

رئیس دامپزشکی کوهبنان با بیان اینکه شرایط لازم  برای بازرسی و معاینه بهداشتی از سوی دامپزشکان در مراکز مجاز عرضه و نیز نظارت بر ذبح دام‌ها در تمامی کشتارگاه‌های دام شهرستان فراهم شده است، تصریح کرد: افراد از ذبح دام قربانی در معابر عمومی، خیابان ها و کوچه هاجدا پرهیز کنند. 

 او با بیان اینکه دامپزشکان در مراکز مجاز عرضه بهداشتی، آماده خدمت به هموطنان و بازرسی و معاینه بهداشتی دام قبل، حین و بعد از ذبح هستند، به مردم توصیه کرد: از ذبح دام به وسیله افراد ناشناس جدا خودداری و ذبح عمومی صرفا در کشتار گاه‌های دام شهرستان و زیر نظر کارشناس دامپزشکی انجام شود.

قاسمی کیا افزود: شهروندان کوهبنانی، پوست دام قربانی را صرفا به افراد دارای خودرو‌های مناسب و درمحل‌های تعیین شده از سوی شهرداری تحویل دهند؛ البته الزامی است در هنگام خرد کردن گوشت یا شستشوی آن از دستکش و ماسک استفاده کنند.

او بیان داشت: گوشت‌های تهیه شده، تا قبل از پخت بهتر است به مدت ۲۴ ساعت در یخچال نگهداری شوند.

رییس دامپزشکی شهرستان کوهبنان گفت: ستاد اجرایی نظارت بر ذبح دام‌های قربانی مستقر در شبکه دامپزشکی شهرستان کوهبنان با شماره ٣٣٤٩٤٤٠١ در روز عید قربان، آماده ارائه هرگونه راهنمایی و پاسخگویی به سؤالات شهروندان  است.


  • فایل پیوست :
  • کد خبر: ٢٥٤٢٨٢/
  • ١٢:٢١ - 1399/05/09/
  • تعداد بازدید: 15
کلید واژه ها

خروج