چاپ
ارسال به دوست

اجرای طرح واکسیناسیون رایگان طیور بومی در ریگان

رییس دامپزشکی شهرستان ریگان از اجرای طرح واکسیناسیون یکصد هزار قطعه طیور بومی علیه بیماری نیوکاسل با همکاری بسیج سازندگی در روستا‌های شهرستان ریگان خبر داد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل دامپزشکی استان کرمان، محسن دهقانیان ،رییس دامپزشکی شهرستان ریگان گفت: بیماری نیوکاسل یک بیماری ویروسی مسری و خطرناک است که می‌تواند طیف وسیعی از پرندگان از جمله: ماکیان (مرغ و خروس)، بوقلمون، کبوتر، پرندگان زینتی و... را درگیر کند و هرساله موجب بروز تلفات گسترده در واحد‌های پرورش طیور صنعتی و سنتی کشور می‌شود.

اواظهار داشت: این بیماری به سه فرم تنفسی، گوارشی و عصبی در پرندگان بروز پیدا می‌کند و با ایجاد علائمی از قبیل: بی اشتهایی، افسردگی، اسهال سبز رنگ، افزایش ترشحات چشم و بینی، سرفه، عطسه، پیچش گردن، افتادگی بال‌ها و فلجی می‌تواند ظرف چند روز سبب مرگ پرنده شود و با توجه به ماهیت ویروسی این بیماری داروی مشخصی برای درمانش وجود ندارد و بهترین راه مقابله با آن پیشگیری از طریق واکسیناسیون است.

رئیس شبکه دامپزشکی ریگان افزود: سازمان دامپزشکی کشور به منظور کنترل و کاهش خطر سرایت این بیماری از طیور بومی به صنعتی امسال نیز مانند پارسال طرح واکسیناسیون طیور بومی را در دستور کار قرار داده است و به همین منظور این طرح در شهرستان ریگان از هفته دامپزشکی آغاز شده است و صد هزار قطعه طیور واکسینه خواهند شد.


  • فایل پیوست :
  • کد خبر: ٢٥٦٦٩٢/
  • ٠٧:٥٣ - 1399/07/23/
  • تعداد بازدید: 8
کلید واژه ها

خروج