چاپ
ارسال به دوست

مدیرکل دامپزشکی استان کرمان:

محمولۀ شترهای آلوده به کرونا معدوم شد/ آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در استان نداریم

مدیرکل دامپزشکی استان کرمان از شناسایی محموله‌ی شتر آلوده به بیماری مرس یا همان کرونای شترها در استان خبر داد و گفت: «این شترها بلافاصله معدوم شدند».

به گزارش روابط عمومی اداره کل دامپزشکی استان کرمان، به نقل از تسنیم کرمان، حسین رشیدی صبح چهارشنبه 16 مهرماه، در آیین بزرگداشت روز ملی دامپزشکی که با حضور فدائی استاندار کرمان برگزار شد، با بیان اینکه بیماری‌های واگیرداری داریم که مبارزه با آن بسیار سخت و نیاز به برنامه‌ریزی دارد، اظهار کرد: «طیف وسیعی از بیماری‌های واگیردار جمعیت دامی از زنبور عسل، آبزیان، کرم ابریشم و دام سبک و سنگین را تهدید می‌کند».

مدیرکل دامپزشکی استان کرمان با اشاره به اینکه پیشگیری از بیماری‌های قابل انتقال از دام به انسان را در دستور کار داریم، افزود: «کمک به بهداشت عمومی جامعه از وظایف دامپزشکی است که از تولید و خوراک دام تا کشتار و عرضه گوشت دام انجام می‌شود».

وی ادامه داد: «در سال‌های اخیر با برنامه‌ریزی اقداماتی برای پیشگیری از بیماری‌های دامی در استان انجام شده و یک تیم علمی این بیماری‌ها را رصد می‌کنند و برای اینکه بتوانیم موفق باشیم و خوب عمل کنیم تیم بررسی اپیدمیولوژیک بیماری‌ها در دامپزشکی استان کرمان تشکیل شده است».

رشیدی با اشاره به اینکه اپیدمی‌های بیماری‌های دامی که می‌توانست خسارات زیادی به جمعیت دامی استان بزند کنترل شده است، بیان کرد: «بیماری تب برفکی در استان کاملا کنترل و از انتشار بیماری جلوگیری شده است و بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در استان کرمان نداریم».

وی گفت: «طغیان بیماری‌های واگیردار در استان را 33 درصد کاهش داده‌ایم، تعداد آزمایش‌ها و داروخانه‌ها دام و طیور در استان افزایش پیدا کرده است و مرجع آزمایش‌های خاص در کشور هستیم».

مدیرکل دامپزشکی استان کرمان با اشاره به اینکه بیماری مرس که همان بیماری کرونا در شتر است در استان نمونه‌گیری و آزمایش می‌شود، اظهار کرد: «محموله‌ی شتر آلوده به کرونا شناسایی و با نمونه‌گیری تشخیص داده شد که بلافاصله این شترها معدوم شدند».

وی افزود: «گوشتی که به دست مردم می‌رسد کاملا سالم بوده و تمام تلاش خود را برای سلامت مردم به کار خواهیم گرفت. تمام کشتارگاه‌های استان به پیش سردکن مجهز هستند و از انواع بیماری‌ها در استان جلوگیری می‌شود و هموطنان مطمئن باشند که گوشتی که از طریق شبکه رسمی کشور در اختیارشان قرار می‌گیرد کاملا کنترل شده و مشکلی برای مصرف ندارد».


  • فایل پیوست :
  • کد خبر: ٢٥٦٥٠٧/
  • ٠٧:٤٥ - 1399/07/19/
  • تعداد بازدید: 18
کلید واژه ها

خروج