چاپ
ارسال به دوست

مدیرکل دامپزشکی استان کرمان

تلفات دام در کرمان ۲۸ درصد کاهش یافت

مدیرکل دامپزشکی استان کرمان گفت: با شناسایی و کنترل بیماری‌های دامی میزان تلفات دام در این استان طی پنج سال گذشته ۲۸ درصد کاهش یافته است.

به گزارش روابط عمومی اداره کل دامپزشکی استان کرمان، دکتر حسین رشیدی روز چهارشنبه در آئین گرامیداشت روز ملی دامپزشکی افزود: همچنین طغیان بیماری های واگیردار ۳۳ درصد و مبتلایان ۴۸ درصد در حوزه دام با کاهش روبرو بوده است.

وی بیان کرد: در سال‌های اخیر با برنامه‌ریزی اقداماتی برای پیشگیری از بیماری‌های دامی در کرمان انجام شده یک تیم علمی بیماری‌ها را رصد می‌کنند و برای اینکه بتوانیم موفق باشیم و خوب عمل کنیم، تیم بررسی اپیدمیولوژیک بیماری‌ها در دامپزشکی این استان تشکیل شده است.

مدیرکل دامپزشکی استان کرمان اظهارداشت: همچنین موفق شدیم اپیدمی های بیماری های دامی که خسارات زیادی را به جمعیت دام ها وارد می کرد را کنترل کنیم.

وی  تصریح کرد: با رشد بخش خصوصی مراکز درمانی و آزمایشگاهی دام ۲۰ درصد افزایش یافته و تعداد آزمایش نیز از ۵۵ هزار به ۷۷ هزار افزایش پیدا کرده است.

رشیدی بیان کرد: یک محموله  شتر آلوده به کرونا در استان شناسایی شد که با اقدامات فوری این محموله معدوم شد.

وی افزود: آزمایشگاه تشخیص فلزات سنگین نیز در استان راه اندازی شده که باقی مانده دارویی و آنتی‌بیوتیک‌ها در طیور و دام شناسایی می شود.

مدیرکل دامپزشکی استان کرمان گفت: کمک به بهداشت عمومی جامعه از وظایف دامپزشکی است که از تولید و خوراک دام تا کشتار و عرضه محصولات دام انجام می‌شود.

وی با اشاره به بیماری های مشترک بین دام و انسان افزود: بیماری تب کریمه کنگو در استان کرمان که سال های گذشته تا هفت نفر را مبتلا کرده بود کنترل شده و امسال تنها یک مورد داشتیم که بهبودی پیدا کرد.

رشیدی تاکید کرد: تمام کشتارگاه‌های کرمان به پیش سردکن مجهز هستند تا از انتشار انواع بیماری‌های مشترک بین انسان و دام در این استان جلوگیری ‌شود و هموطنان مطمئن باشند گوشتی که از طریق شبکه رسمی کشور در اختیارشان قرار می‌گیرد کاملا کنترل شده و مشکلی برای مصرف ندارد.

آیین روز ملی دامپزشکی با حضور استاندار کرمان برگزار شد و از فعالان  این حوزه تحلیل بعمل آمد.


  • فایل پیوست :
  • کد خبر: ٢٥٦٥٠٣/
  • ٠٧:٢٩ - 1399/07/19/
  • تعداد بازدید: 13
کلید واژه ها

خروج