چاپ
ارسال به دوست

برای پیش گیری ازشیوع کرونا؛

کشتار و عرضه دام قربانی خارج از کشتارگاه‌ ممنوع شد

به گزارش روابط عمومی اداره کل دامپزشکی استان کرمان، دکتر حسین رشیدی مدیر کل دامپزشکی استان کرمان بیان داشت: با عنایت به در پیش بودن عيد سعيد قربان و ضرورت بازرسي و نظارت بهداشتي و شرعي بر دامهاي قرباني در روز « عيد سعيد قربان» به منظور حفظ سلامت مصرف كنندگان گوشت دامهاي قرباني و تامين بهداشتي عمومي علی الخصوص در شرایط فعلی به دلیل شیوع بیماری کووید 19، اداره کل دامپزشکی استان با برنامه ریزی دقیق و نیز هماهنگی با دستگاه های زیربط، اقدام به اجرای طرح تشدید کنترل و نظارت بهداشتی بر سلامت دام های نذری در این روز می نماید.

وی با اشاره به اینکه نیروهای این اداره کل به صورت رایگان خدمات مورد نیاز مردم در تائید سلامت دام را ارائه می کنند، اضافه کرد: با اجرای طرح نظارت بهداشتی و شرعی در عید قربان، 63 گروه ثابت و سیار متشکل از پرسنل فنی و متخصص به همراه 26 نفر از ناظرین شرعی بر روند ذبح بهداشتی و شرعی دام قبل و بعد از کشتار نظارت می‌کنند.

وی افزود: با توجه به مخاطرات کشتار دامهای قربانی در خارج از کشتارگاه که به شیوه سنتی و تماس دست و حتی دمیدن با دهان در زیر پوست برای سهولت پوست کنی انجام می شود و انتقال لاشه بعد از کشتار به پیش سردکن برای از بین رفتن آلودگی های احتمالی( بیماری تب کریمه کنگو)   انجام نمی شود،  کشتار و توزیع گوشت قربانی به این شیوه می تواند نقش مهمی در انتقال و انتشار ویروس کرونا داشته باشد، لذا امسال کشتار دامهای قربانی استان، صرفاً درکشتارگاه های تحت نظارت دامپزشکی و با رعایت پروتکل های بهداشتی انجام می گردد و کشتار دامهای قربانی خارج از کشتارگاه ممـنوع می باشد.

دکتر رشیدی با تاکید بر اینکه همشهریان برای روز عید قربان از تجمع در مراکز عرضه دام خودداری کنند، بیان داشت: همچنین امسال از عرضه دام در مراکز متعدد در حاشیه شهر که باعت تجمع افراد و انتشار بیماری کرونا می شود و معمولا به کشتار غیر بهداشتی در این محل ها منتهی می شود، جلوگیری بعمل خواهد آمد و عرضه دام فقط در میدان دام کشتارگاه انجام می گردد.

دکتر رشیدی اعلام داشت: با توجه به تهدیدات بهداشتی که ممکن است با کشتار دام ها در خارج کشتارگاه روی دهد و تبعات سنگین آن برای سلامت جامعه بوقوع بپیوندد، همکاری دیگر دستگاه ها( شهرداری و نیروی انتظامی) در این امر با دامپزشکی ضروری می باشد.

وی با بیان اینکه در عید سعید قربان تمامی کشتارگاه‌های استان( 15 کشتارگاه دام صنعتی) از ساعت 13-7 بعداز ظهر فعال بوده و آماده ارائه خدمات نظارت بهداشتی می باشند، گفت: شهروندان دام قربانی خود را جهت ذبح و آماده‌سازی لاشه تحت نظارت بازرسی بهداشتی به کشتارگاه ها منتقل نموده و از خدمات بهداشتی و رایگان کشتارگاه ها بهره مند شوند.

دکتر رشیدی بیان نمود: روسا 16 شبکه دامپزشکی استان، بر حسن اجرای طرح که به منظور تشدید نظارت بهداشتی و شرعی بر دام های قربانی اعمال می شود، نظارت مستمر دارند.

دکتر رشیدی از حضور کشیک ثابت در شبکه های دامپزشکی استان بمنظور پاسخگویی تلفنی و نیز هماهنگ کننده بین شهروندان و اکیپ های عمل کننده خبر داد.

وی بر لزوم آگاهی شهروندان از خطر بیماری‌های مشترک دام و انسان بخصوص (تب کریمه کنگو، بروسلوز، کیست هیداتید و ... ) تاکید کرده و افزود: یکی از اصلی ترین مخاطرات ذبح دام در خارج از کشتارگاه، احتمال ابتلا به بیماری‌های  قابل انتقال بین انسان و دام می باشد.

این مقام مسئول اظهار کرد: شهروندان از خرید گوشت‌های حاصل از ذبح دام‌های غیرمجاز که بدون نظارت بهداشتی دامپزشکی و خارج از کشتارگاه‌ها تهیه می‌شود خودداری کرده و هنگام خرید گوشت از ممهور بودن آن به مهر بهداشتی دامپزشکی اطمینان حاصل نمایند، ضمن اینکه در صورت مشاهده هر گونه تخلف مراتب را با شماره تلفن 1512و شماره پیامک 3000231512 و یا از طریق شبکه دامپزشکی شهرستان مربوط به دامپزشکی اطلاع دهند تا در اسرع وقت رسیدگی شوند.


  • فایل پیوست :
  • کد خبر: ٢٥٤١٨٧/
  • ١٢:٣٢ - 1399/05/07/
  • تعداد بازدید: 52
کلید واژه ها

خروج