• 1401/06/21 - 07:37
  • تعداد بازدید : 25
  • زمان مطالعه : 1 دقیقه

احتمال بروز اسیدوز بر اثر مصرف ضایعات خرما در دام های شهرستان فهرج

رئیس شبکه دامپزشکی فهرج گفت: در زمان برداشت خرما و افزایش مصرف ضایعات خرما به عنوان خوراک دام بیماری اسیدوز ایجاد می شود.

مهدی بماندشتی گفت: اسیدوز یک بیماری متابولیسم دام است که با مصرف مواد قندی از قبیل خرما، گندم، جو و ... رخ می‌دهد و موجب تولید مواد اسیدی از قبیل اسید لاکتیک در شکمبه می‌شود.

وی با اشاره به علائم بیماری اسیدوز افزود: بی اشتهایی شدید، افسردگی و بی حالی، افزایش ضربان قلب و ضعف عمومی بدن، درد در بخش شکمی که در این حالت دام از شدت درد به شکم خود لگد می‌زند و وجود اسهال همراه با موکوس از علائم شایع بیماری اسیدوز در دام است.

بماندشتی با بیان اینکه مهمترین علت بروز بیماری اسیدوز در دام تغییر یکباره غذای دام و مصرف بیش از حد دانه‌ها و غلات است، گفت: برای پیشگیری از ابتلای دام به بیماری اسیدوز باید تغذیه دام با دانه‌های غلات در بازه‌های زمانی تعیین شده باشد.

رئیس شبکه دامپزشکی فهرج با توجه به علائم خطرناک بیماری اسیدوز که در بعضی مواقع نیز با مرگ گوسفند همراه می‌شود، بیان داشت: باید میزان تغذیه گوسفندان کنترل شود تا مانع پرخوری و مصرف بیش از حد ضایعات خرما و بروز این بیماری خطرناک در گوسفندان شد.

  • گروه خبری : اخبار شهرستان فهرج
  • کد خبر : 290347
کلمات کلیدی
روابط عمومی ادمین پورتال کرمان

روابط عمومی ادمین پورتال کرمان

نظرات

0 نظر برای این مطلب وجود دارد

نظر دهید

لینک کوتاه