• 1401/06/20 - 12:07
  • تعداد بازدید : 29
  • زمان مطالعه : 1 دقیقه

هشدار دامپزشکی شهرستان نرماشیر در خصوص بروز بیماری اسیدوزیس در فصل خرما

دکتر فیروزه زارع پور رئیس اداره دامپزشکی نرماشیر گفت: با توجه به زمان برداشت محصول خرما و افزایش مصرف ضایعات خرما بعنوان خوراک دام، دامداران در این فصل توجه داشته باشند که این امر می تواند باعث بروز نفخ و اسیدوز در دام ‌شود.

وی در شرح بیماری بیان کرد: اسیدوزیس یک بیماری متابولیکی در نشخوارکنندگان می باشد که متعاقب تغییر ناگهانی غذای دام و مصرف بیش از حد و پرخوری دام از مواد کربوهیدراته با قابلیت تخمیر بالا، دانه ها و غلات  از جمله خرما، کشمش، سورگوم، گندم، جو، ذرت و ... ایجاد می گردد.  
دکتر زارع پور در ارتباط با علایم بیماری عنوان کردند: بی اشتهایی شدید، افزایش ضربان قلب، ضعف عمومی، درد در بخش شکمی، اسهال ، کم آبی ، دام به شکم خود لگد می زند، زمین گیری و در نهایت منجر به مرگ  دام  می گردد.
رئیس اداره دامپزشکی نرماشیر به دامداران توصیه نمود که در شرایطی که دامی به هر علتی پرخوری کرد، اقدامات زیر را انجام دهید: 1- از دسترسی دام به آب تا مدتی باید ممانعت کنید.  2- از قرار دادن مواد کربوهیدراته مانند سبوس در اختیار دام خودداری کنید. 3- در حد توان دام را راه ببرید و حرکت دهید.
این مقام مسؤل در پایان عنوان نمود: دامداران محترم شهرستان در خصوص رعایت نکات بهداشتی و پیشگیری، در بحث تغذیه دام و چرای دامها در باغات در این فصل توجه لازم را داشته باشند و از پرورش و چراندن دام‌ های خود در باغ های خرما اجتناب کنند.

  • گروه خبری : اخبار شهرستان نرماشیر,هشدارهای بهداشتی
  • کد خبر : 290308
کلمات کلیدی
روابط عمومی ادمین پورتال کرمان

روابط عمومی ادمین پورتال کرمان

نظرات

0 نظر برای این مطلب وجود دارد

نظر دهید

لینک کوتاه