• 1401/06/19 - 09:10
  • تعداد بازدید : 142
  • زمان مطالعه : 1 دقیقه
در محل اداره کل دامپزشکی استان کرمان برگزارشد:

دوره آموزشی اصول بهداشت و مدیریت بیماری های شتر

دوره آموزشی اصول بهداشت و مدیریت بیماری های شتر در محل اداره کل دامپزشکی استان کرمان با حضور روسا و کارشناسان اداره کل دامپزشکی استان کرمان و شهرستان های استان با رعایت فاصله گذاری اجتماعی به صورت ویدیو کنفرانس برگزار گردید.

به گزارش روابط عمومی اداره کل دامپزشکی استان کرمان، در این دوره آموزشی یک روزه که با تدریس دکتر حجت الله جعفری معاون شبکه دامپزشکی  شهرستان بم برگزار گردید، وی اعلام کرد: باتوجه به اینکه امروزه شتر به عنوان یک حیوان با ارزش و قابل اهمیت از حیث تولید شیر و گوشت مطرح می باشد و این دو  فرآورده حاصله از این دام دارای ارزش کیفی و طبی می باشد واز سویی دیگر فرآورده های آن از جمله پوست، پشم و کرک آن در صنایع دستی، نساجی، کفش و ... ارزش اقتصادی بالایی دارد، لذا شناخت اصول پرورش و بیماریهای شتر توسط دامپزشکان حایز اهمیت ویژه می باشد.

وی در ابتدا مطالبی در خصوص خصوصیات شتر، انواع گونه ها و نژادهای جهانی و کشوری این دام مطرح نمود و سپس درباره نحوه پرورش، آناتومی، فیزیولوژی تولیدمثل و شیردهی دام، تشخیص سن دام و ویژگی های منحصر به فرد این حیوان مطالبی جامع را عنوان نمود.

معاون دامپزشکی شهرستان بم در ادامه با توجه به اهمیت مبحث بیماری ها در حوزه دامپزشکی، مطالبی را درخصوص بیماری های ویروسی شتر از جمله آبله، اکتیمای واگیر، پاپیلوماتوز، هاری، تب خونریزی دهنده، بیماری مرس و ... را مطرح نمود.

مدرس این دوره در خصوص بیماری های میکروبی شتر اشاراتی به بیماری شاربن، بروسلوز، سل، لنفادنیت کازئوز، شاربن علامتی، طاعون شتر، سالمونلوز، یون، پاستورلوز و ... داشت و از بیماری های انگلی شتر بیماری های سورا، جرب ها، سیستی سرکوس درو میداری، سفالوپینا تیتیلاتور، کیست هیداتید و دیگر انگلهای خارجی و داخلی شتر و ... را شرح داد.

دکتر جعفری مطالبی را در خصوص بیماری های قارچی شتر از جمله درماتوفیت ها و عوامل مسمومیت زای گیاهی شتر و نیز مشکلات متابولیک این دام مطرح نمود.

در پایان معاون شبکه دامپزشکی شهرستان بم در خصوص برخی واکسن های ساخته شده علیه بیماری های شتر در جهان و نحوه درمان برخی بیماریهای شتر توضیحاتی را ارایه داد.

شایان ذکر است مطالب این دوره با شرح کامل مفاهیم علمی و فنی و در قالب تصویر و نیز مشاهدات مدرس در مزارع پرورش شتر در شرق استان و نیزکشتارگاه دام بم ارائه گردید.

  • گروه خبری : اخبار اسلایدر
  • کد خبر : 290255
کلمات کلیدی
روابط عمومی ادمین پورتال کرمان

روابط عمومی ادمین پورتال کرمان

تصاویر

نظرات

0 نظر برای این مطلب وجود دارد

نظر دهید

لینک کوتاه