• 1400/08/22 - 05:48
  • تعداد بازدید : 62
  • زمان مطالعه : 2 دقیقه

هشدار دامپزشکی کرمان درباره آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان

دکتر حسین رشیدی درباره احتمال بروز و شیوع آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در استان هشدار داد.

دومین نشست تخصصی  بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان با حضور مدیر کل دامپزشکی استان کرمان، معاون سلامت، روسا و کارشناسان اداره کل دامپزشکی استان کرمان، اعضای نظام دامپزشکی استان کرمان،  اعضای  هیئت علمی دانشکده دامپزشکی دانشگاه شهید باهنر کرمان، معاونت بهبود تولیدات دامی جهاد کشاورزی کرمان، مدیر عامل شرکت تعاونی های طیور استان و کلینیسین های بخش خصوصی به منظور بحث و تبادل نظر، بررسی چالش ها و موضوعات پیرامون کنترل و پیشگیری از رخداد بیماری های تنفسی طیور با محوریت آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در محل اداره کل دامپزشکی استان کرمان برگزار گردید.

به گزارش روابط عمومی اداره کل دامپزشکی استان کرمان، دکتر حسین رشیدی مدیر کل دامپزشکی استان کرمان در ابتدای این نشست ضمن عرض خوش آمدگویی به کلیه حاضرین جلسه در خصوص شیوع اخیر بیماری آنفلوانزای فوق حاد در برخی از کشور های همسایه توضیحاتی ارائه نمودند.

دکتر رشیدی درباره ایجاد حساسیت مزارع مرغ استان به دلیل نداشتن ایمنی لازم و کمبود نهاده های طیور و جابجایی نهاده بین مزارع مطالبی را ارائه نمود و گفت: با عنایت به لزوم پیشگیری از ورود بیماری به استان خصوصا در موقعیت فعلی، لازم است واکسیناسیون تمامی واحدهای پرورش طیور صورت پذیرد.

این مقام مسئول از ارتباط تنگاتنگ اداره کل دامپزشکی با دانشکده دامپزشکی در خصوص گزارش رخداد احتمالی این بیماری خیر داد و اعلام کرد: هماهنگی لازم با مراکز بخش خصوصی نیز جهت انجام نمونه برداری و ارسال به اداره کل دامپزشکی در صورت مشاهده موارد مشکوک صورت پذیرفته است.

دکتر رشیدی با اشاره به عوامل تهدید کننده مزارع پرورشی از جمله عدم رعایت موازین امنیت زیستی، کیفیت جوجه های یک روزه  و ....، چنین گفت: لازم است تمامی واحدهای پرورش طیور دارای مسئول فنی باشند.

دکتر رشیدی با یادآوری اینکه این بیماری مهم و خطرناک می‌تواند اقتصاد ملی را تحت تأثیر قرار دهد، گفت: خوشبختانه با برنامه ریزی ها و تمهیدات ویژه این اداره کل چندین سال متوالی استان را از ورود این بیماری مصون نگه داشته ایم.

وی از رعایت شرایط قرنطینه ای و امنیت زیستی جهت ورود تخم مرغ نطفه دار به استان خبر داد و گفت: با موارد زنده فروشی پرندگان برخورد جدی صورت خواهد گرفت.

در ادامه خانم دکتر کاظمی نیا معاونت سلامت اداره کل دامپزشکی استان ،در خصوص وضعیت چند ساله اخیر بیماری آنفلوانزای فوق حاد در کشور و وضعیت فعلی بیماری در جهان مطالبی را ارائه نمودند.

لازم به ذکر است در این نشست، حاضرین به بیان راهکارها و پیشنهادات مد نظر خود در خصوص کنترل نقاط پر خطر (Hot Spot) موجود در استان برای انتشار این بیماری و نیز اتخاذ تمهیدات امنیت زیستی و قرنطینه ای جهت برنامه مراقبت و پیشگیری از بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان  پرداختند.

  • گروه خبری : اخبار اسلایدر
  • کد خبر : 278808
کلمات کلیدی
روابط عمومی ادمین پورتال کرمان

روابط عمومی ادمین پورتال کرمان

تصاویر

نظرات

0 نظر برای این مطلب وجود دارد

نظر دهید

لینک کوتاه